Tiber Solid Wood Rectangle Console Table – Toasted Brown
SKU:
51031733
Category: Console Tables
Tags: Brown, Classic Home, Console Sofas, Toasted Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Tiber Console Table is crafted from FSC® Certified oak veneer, featuring round curves that introduce a soft, organic touch to its design. With its clean lines and natural wood finish, this table embodies the clarity of minimal design, offering refined yet relaxed elegance. Its timeless appeal and functionality make it the perfect addition to any modern entryway or living space. Available in Toasted Brown and Cream Washed.
Product Details
| Overall Dimensions | 90”W x 20”D x 32”H |
|---|---|
| Materials | Oak Wood |
| Colors | Toasted Brown |
| Weight | 233.69 lbs |
| Table Top Thickness | 2″ |
| Table Clearance From Floor | 29.3″ |
| Overhang Front Back | 3″ |
| Overhang Side Side | 15″ |
| Extension | No |
| Weight | 233.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 90 × 32 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Toasted Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tiber |
Contact Us
"*" indicates required fields