Perrine Wood Console Table
SKU:
2430-LR-472
Category: Console Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Console Sofas, Gray
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Perrine Console Table will make the perfect addition for your home. The gold legs pop against the soft graphite gray table top. The top is accented with antique gold geometric inlay design, and custom acrylic hardware for the draw pulls. Includes two drawers and a lower shelf for maximum storage.
Product Details
| Color/Finish | Gray |
|---|---|
| Color Details | Gray |
| Material | Hardwood solids, Acrylic |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 112.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Finished in a soft graphite gray with gold accents and inlay geometric pattern | Yes |
| Constructed with ash veneers, Asian hardwood and acrylic hardware | Yes |
| Acrylic door pulls were custom designed with satin brass mounts | Yes |
| Includes 2 drawers for storage | Yes |
| Includes 1 lower storage shelf | Yes |
| Look for the Perrine Collection for other matching items | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
Contact Us
"*" indicates required fields