Stratton Console Table
SKU:
3196-LR-400
Category: Console Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Console Sofas
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Stratton End Table features a Mid-century modern influenced design. The architectural inspired silhouette featuring an angled frame and one shelf for storage. Finished in a rich brown walnut.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Brown |
| Material | Rubber Wood Solid / Veneers |
| Style | Modern, Boho |
| Collection | Stratton |
| Additional Dimensions | Top and Bottom Shelf is 1″ thick |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 48.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Features architectural angles for a mid-century modern style | Yes |
| Constructed with rich brown walnut veneers | Yes |
| Lower shelf provides additional storage space | Yes |
| Some assembly required | Yes |
| Look for the rest of the Stratton collection to complete the look | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
Contact Us
"*" indicates required fields