54 inch Writing Desk
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
French style lovers can create a romantic work-from-home solution with this exquisite desk in a soft gray finish with gold accents, a shapely apron and cabriole legs and gold medallion hardware. In an efficient 54-inch width, the desk features a center drawer with drop-front for keyboard use, 2 utility drawers with one removable writing insert and pencil tray with felt bottom for use in either drawer and 2 removable dividers in each drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo utility drawers with one removable writing insert and pencil tray with felt bottom for use in either drawer, two removable dividers in each drawerKeyboard space: 20 3/4W x 16 1/2 – 19 1/4D x 1 1/2HKnee spa | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 138.60 |
| Carton Width | 58.00 |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 20.75W x 16.5D x 1.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 23 1/2H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8W x 15.5D x 3H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Cow-tailing, rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 105.83 |
| Image Role Data | {“5198_10458_inset3”:[“Room Image 1″],”5198_10458”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5198_10458_inset2″:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5198_10458_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 105.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 54 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5198-10 |
Contact Us
"*" indicates required fields