Writing Desk
SKU:
18230
Category: Desks
Tags: Cream, Desks, Riverside Furniture, White Sand
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| The smaller scale writing desk (42″W) can be used as a stand-alone accent desk in a guest or kid’s bedroom | Yes |
| It can also be combined with a file cabinet to create a single pedestal desk, or two file cabinets on each end creates an executive desk footprint | Yes |
| Additionally, the writing desk can be bunched between two bookcases for a home office wall option | Yes |
| Drop-front center drawer has ball-bearing extension guides and a cord management cutout | Yes |
| Dimensions | 42.00″W X 22.00″D X 30.00″H |
| Weight | 70.55 lbs |
| Weight | 70.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 42 × 30 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Sand |
| Style | Cottage |
| Collection | Maren |
Contact Us
"*" indicates required fields