Milo Fabric Cocktail Ottoman
SKU:
7051-09
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Cream, Customizable, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Complete your legacy of luxury with the Milo ottoman. This upscale ottoman features French seams, a thoughtful welt detail, and a hand-applied nailhead trim perched on elegant square-tapered legs. The high-density foam core cushion is designed to stand up to everyday wear for enduring comfort and quality. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 10.66 |
| Carton Weight | 44 lb |
| Product Weight | 44 lb |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 33 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
Contact Us
"*" indicates required fields