Jupiter Fabric Ottoman
SKU:
030C-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Blue, Customizable, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Jupiter is a contemporary style with a bit of flair at every turn. The ottoman’s legs feature an exaggerated contour that perfectly complements the curvy inspiration seen on the Jupiter chair.
Product Details
| Collection | Jupiter |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.80 |
| Carton Weight | 22 lb |
| Product Weight | 22 lb |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Jupiter |
Contact Us
"*" indicates required fields