Sky Fabric Storage Ottoman
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Experience the comfort of floating on a cloud as you prop up your feet on the Sky storage ottoman. Designed to complement the Sky collection of modular seating, this ottoman offers the added convenience of hidden storage to store blankets, pillows, and other essentials. Use it as an individual piece or place it against any Sky seating element to create a chaise lounge. Featuring a sustainable wood frame, recessed legs and a low, deep profile, this ottoman offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Choose from hundreds of fabrics to create a look that’s all your own.
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.23 |
| Carton Weight | 51 lb |
| Product Weight | 51 lb |
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 33 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
Contact Us
"*" indicates required fields