Boheme Four Door Media Console
SKU:
5750-55460-BLU
Category: Entertainment Stands
Tags: Blue, Blues, Entertainment Stands, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Boheme Four Door Media Console exudes simplicity and authenticity with its heavily distressed antique blue finish with dry brushing and rub through over White Oak Veneers. There’s one adjustable shelf behind each of the four doors, along with a ventilated back panel. Accommodates up to a 60-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelFinish: Heavily distressed antique blue finish with dry brushing and rub throughHardware: Blue Painted HardwareDistressed Finished: Distressing on entire case with dry brushing i | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 162.80 |
| Carton Width | 64.50 |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Max TV Size | 60″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 60.50 |
| Wood Distressing Type | Distressing on entire case with dry brushing in some areas and rub-through. |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 132 |
| Image Role Data | {“5750_55460_BLU_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5750_55460_BLU_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5750_55460_BLU_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 60.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Contact Us
"*" indicates required fields