Urban Elevation Low Entertainment Console
SKU:
1620-55488-WH
Category: Entertainment Stands
Tags: Entertainment Stands, Hooker Furniture, White, Whites/Creams/Beiges
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Rustic luxe and sleek, the Urban Elevation Low Entertainment Center has a White Plaster finish on Maple and White Oak Veneers, a cool contrast to the maple base and long bar pulls accented by rustic bolts. There are two drawers and a removable back panel, and media openings in the center and on the left and right sides. A channel speaker opening with two dividers. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Channel speaker opening with two dividersTwo drawersRemovable backpanelMagnets hold backpanel in place and can be easily removed if an open look is desiredLeft and Right media opening: 26 1/4W x 17 1/4D x 7HCenter media opening: 26 1/2W x 17 1/4D x 7HFini | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 85 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 259.60 |
| Carton Width | 91.75 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 39.25W x 14.75D x 8.5H |
| Drawer Handle Finish | Wood Tone |
| Drawer Handle Material | Wood, Metal |
| Height | 28.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple and White Oak Veneers |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-1620-WH-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 240 lbs |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=W660pmuK-ug |
| Video2Comment | American Life Urban Elevation Video |
| Width | 88.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 217.8 |
| Image Role Data | {“1620_55488_WH_room”:[“Room Image 1″],”1620_55488_WH_80110_50001_LTBR_room”:[“Room Image 2″],”1620_55488_WH_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1620_55488_WH_top”:[“Top Silo Image 1” |
| Weight | 217.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 88 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | American Life Urban Elevation & Urban Elevation |
Contact Us
"*" indicates required fields