Entertainment Console
SKU:
1686-55476-02
Category: Entertainment Stands
Tags: Cream, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Whites/Creams/Beiges
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
A creamy white finish with a subtle shimmer combines with capiz shell inlay and a silver-colored metal base and feet for a stylish focal point designer piece that also accommodates up to a 75-inch TV. The four wood-framed doors with capiz shell inlay have soft-close hinges and one drawer behind each door. Ventilated back panel and power supply. Crafted of Hardwoods, shell and metal.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four wood framed doors with capiz shell inlay and soft-close hingesOne drawer behind each doorVentilated back panelPower supplySilver metal wrapped base trimMetal feetFinish: Creamy white finish with a little shimmer, capiz shell inlay on doors and silver | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 231.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Resin, Mother of Pearl |
| Height | 32.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Left and Right Drawer Dimensions | 30.75W x 12.5D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Material Description | Hardwoods, Shell, Resin and Metal |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 190 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 74.75 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 193.6 |
| Image Role Data | {“1686_55476_02_room”:[“Room Image 1″],”1686_55476_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1686_55476_02_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 193.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74.75 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | 1686-55 & Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields
