Mustang Rust Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Infuse your living space with a touch of Western charm with the Mustang power recliner with power headrest. Inspired by the rugged elegance of cowboy boot designs, this recliner features intricately stitched details along the arms that enhances its distinctive character. With power reclining and headrest support that adjusts independently, you can customize your relaxation experience. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system ensures enduring support and durability. Upholstered in rich, rust brown premium leather, this recliner brings both style and comfort to your home, creating a warm and inviting atmosphere.
Product Details
| Collection | Mustang |
|---|---|
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 729-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 25.932 |
| Carton Weight | 147.000 lb |
| Product Weight | 147 lb |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Mustang |
Contact Us
"*" indicates required fields