Double Ped Dining Tbl Top
SKU:
87150
Category: Dining Table Tops
Tags: Brown, Designer Espresso, Dining Table Tops, Riverside Furniture
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Double Ped Dining Tbl Top | Constructed of select hardwood solids and quartered Oak veneer |
|---|---|
| Double Ped Dining Tbl Top | Radiused end and thick top adds to the modern styling of the group |
| Double Ped Dining Tbl Top | Bases expand out when leaf is installed to accommodate more chairs |
| Double Ped Dining Tbl Top | Metal geared wooden equalizing table slides |
| Double Ped Dining Tbl Top | Table top extends from 88″ x 42″ to 108″ x 42″ with one 20″ leaf inserted |
| Dimensions | 88.00″W X 42.00″D X 30.00″H |
| Weight | 145.50 lbs |
| Radiused end and thick top adds to the modern styling of the group | Yes |
| Bases expand out when leaf is installed to accommodate more chairs | Yes |
| Metal geared wooden equalizing table slides | Yes |
| Table top extends from 88″ x 42″ to 108″ x 42″ with one 20″ leaf inserted | Yes |
| Weight | 145.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 88 × 30 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Sariel |
Contact Us
"*" indicates required fields