Walsh Server
SKU:
6003-DR-576
Category: Dining Storage
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Dining Storage
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Introducing the Walsh Server, a blend of rustic modern farmhouse design that adds warmth to your space. Crafted from solid mango wood, it boasts a delicate antique walnut stain finish. The four doors feature arched open cane inserts for character. Inside, find practicality with two adjustable shelves and media cord management.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Antique Walnut |
| Material | Solid Mango, Natural Cain |
| Style | Modern |
| Collection | Walsh |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 158.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern rustic design in an antique walnut finish | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Two adjustable shelves and convenient media cord management | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 79 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Walsh |
Contact Us
"*" indicates required fields