Curata Buffet/Credenza
SKU:
1600-75900-DKW
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dark Wood, Dining Storage, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by timeless simple shapes with a chic mixture of tactile materials, the Curata Buffet Credenza is crafted of White Oak Veneers with an earthy Midnight finish accented by vertical brushed brass pulls on each of the 3 doors. There are two adjustable shelves behind each door for roomy storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 36.75 |
|---|---|
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 230.60 |
| Carton Width | 67.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 6 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 185.52 |
| Image Role Data | {“1600_75900_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_75900_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_75900_DKW_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 185.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 64 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Contact Us
"*" indicates required fields