Perrine Brown Oak Server
SKU:
2432-DR-576
Category: Dining Storage
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Dining Storage
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Perrine Brown Oak Server features modern glam design inspirations. The four doors feature a geometric carved design with a contrasting gold finish. The door pulls feature gold caps on the custom acrylic hardware. The case is constructed with rubberwood solids and oak veneers in a brown oak finish. The offset base features tapered legs in a contrasting gold finish. The interior features a drawer and three adjustable shelves with cutouts for media cord management.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Brown |
| Material | Solid Wood, Oak Veneers, Acrylic |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 177.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Finished in a brown oak with gold accents and inlay geometric pattern | Yes |
| Constructed with oak veneers, rubberwood and acrylic hardware | Yes |
| Acrylic door pulls were custom designed with satin brass mounts | Yes |
| Behind the four doors are adjustable shelves | Yes |
| Includes hidden drawer for additional storage | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
Contact Us
"*" indicates required fields