Melange Fairfax Credenza
SKU:
638-85398-MWD
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a delicate and delightful grooved quatrefoil pattern on its doors, the Fairfax Credenza is crafted of Oak Veneers and Aluminum Sheet, accented with silver-colored zinc alloy tab pulls. The wood is in a distressed medium finish with hand planking. Four doors with one adjustable wood shelf behind each set of doors. Ventilated back panel.
Product Details
| Four doorsGrooved pattern on doorsSoft close hingesOne adjustable wood shelf behind each set of doorsVentilated back panelFinish: Distressed medium wood finishHardware: Silver colored zinc alloy tab pullsDistressed Finished: Gouging, rasping, chopping, ha | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 217.80 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Aluminum Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Gouging, rasping, chopping, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 171.6 |
| Image Role Data | {“638_85398_MWD_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85398_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85398_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 171.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields