Keir Server
SKU:
5935-DR-576
Category: Dining Storage
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Dining Storage
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Introducing the Keir Server seamlessly blends modern aesthetics with a warm, moody color palette. Crafted from solid mango wood, its two-tone dark brown and ebonized finishes create captivating visual contrast. The dramatic iron base, finished in brushed brass, adds sophistication. Opening the doors reveals an organic-inspired geometric design, complemented by push-clasp hardware. Inside, discover functionality at its best with four adjustable shelves and thoughtful media cord management.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Two Tone Dark Brown Mango Wood |
| Material | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 252.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design in a two tone ebonized finish | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Inside features four adjustable shelves and media cord management | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 86 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Keir |
Contact Us
"*" indicates required fields