Lucca Upholstered Sofa – Yellow Honey
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Lucca Sofa in a unique polyester blend fabric brings a bold touch with its vintage aesthetic and mid-century minimalistic design. Featuring a tufted back and seat, this sofa combines comfort with elegant detailing. Its sleek track arms add to its modern appeal, making it a welcoming addition to your living room.
Product Details
| Overall Dimensions | 117”W x 39”D x 30.75”H |
|---|---|
| Materials | 77% Polyester/23% Acrylic, Rubberwood |
| Colors | Yellow Honey |
| Weight | 167.5 lbs |
| Seat Count | 3 |
| Weight Capacity | 200 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.3″ |
| Seat Width | 33.5″ |
| Seat Depth | 25″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 21.3″ |
| Rub Count | 30,000 – 40,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 167.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 117 × 30.75 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Yellow Honey |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Lucca |
Contact Us
"*" indicates required fields