Bryant Leather Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bryant offers modern, clean lines that are contrasted by its softly padded arms and boxed seat cushions. The arms and cushions are detailed with heavy-thread stitching, while the bold block legs add a solid finish to this design.
Product Details
| Collection | Bryant |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Removable Seat Cushion(s), Heavy-Thread Stitching, and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.60 |
| Carton Weight | 159 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 83 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bryant |
Contact Us
"*" indicates required fields
