Fern Fabric Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Clean lines and a cantilevered front make the Fern sofa a welcome addition to any home. With generous seating space from arm to arm, Fern provides plenty of roomy comfort for lounging, relaxing and entertaining. Round tapered legs positioned directly under the narrow track arms offer a distinctively modern architectural feel to spaces. Loose back cushions with a casual pleat design and the included knife-edge accent pillows complete the on-trend look of Fern.
Product Details
| Collection | Fern |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 40.64 |
| Carton Weight | 147 lb |
| Product Weight | 147 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 84 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
Contact Us
"*" indicates required fields