Finley Leather Power Inclining Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining sofa. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary sofa but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. With generous relaxation space, this frame sits on sleek, walnut, square-tapered legs and is expertly tailored in fine leather.
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Included USB Charging Port(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 61.50 |
| Carton Weight | 241 lb |
| Product Weight | 241 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 241 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
Contact Us
"*" indicates required fields