Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Maxwell recliner has all the grand, noble gravitas to make a statement, complete with the cutting-edge comfort you need to relax. This traditional design brings a vintage flair along with triple-power recline for modern relaxation. The Maxwell recliner includes a power control for Zero Gravity recline and USB-A ports to charge all your devices. Upholstered in rich leather options and complete with a gleaming nailhead trim, Maxwell brings all the vintage style you want together with the innovative comfort you need.
Product Details
| Collection | Maxwell |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Gliding, Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 727-02 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 19.530 |
| Carton Weight | 160.000 lb |
| Product Weight | 160 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Maxwell |
Contact Us
"*" indicates required fields
