Chatelet Chest
SKU:
5300-90010
Category: Chests
Tags: Brown, Chests, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by timeless farm style antiques found in the little castles of Old World Europe, the Chatelet Chest is filled with character and vintage charm. The soft amber Caramel Froth finish exudes warmth, accented by burnished bronze drawer pulls and hardware. Five drawers, with delightful surprises: The top drawer has a wallpapered interior and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersCedar-lined bottom drawerTop drawer has wallpapered interiorFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth finishHardware: Burnishe | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 63.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 285.00 |
| Carton Width | 49.00 |
| Depth | 20.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33.25W x 13.5D x 8H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 60.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers, Resin and Wallpaper |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 45.25 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246 |
| Image Role Data | {“5300_90866room”:[“Room Image 1″],”5300_90010_room”:[“Room Image 2″],”5300_90010silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5300_90010top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 45.25 × 60.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Contact Us
"*" indicates required fields