Finley Fabric Power Inclining Loveseat
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining loveseat. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary loveseat but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. With generous relaxation space, this frame sits on sleek, square-tapered legs and is available in hundreds of fabric options to suit your style.
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 44.80 |
| Carton Weight | 203 lb |
| Product Weight | 203 lb |
| Weight | 203 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 62 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
Contact Us
"*" indicates required fields