Nora Fabric Loveseat
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Settle in alone or with a loved one on this effortlessly elegant loveseat perfectly scaled to fit into any size space. A tight back and soft, reversible box seat cushions offer firm yet comfortable support. Simple, clean lines, refined welt detailing, and two accent pillows make this loveseat an essential element of any living space.
Product Details
| Collection | Nora |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 33.70 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 55 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Nora |
Contact Us
"*" indicates required fields