Uph Desk Chair 1in
SKU:
12138
Category: Office Chairs
Tags: Gray, Gray Skies, Office Chairs, Riverside Furniture
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Constructed of hardwood solid and hardwood veneer | Yes |
|---|---|
| Upholstered with 67% Polyester, 13% Acrylic, 10% Linen, 5% Cotton, 5% Other | Yes |
| Cleaning Code: W | Yes |
| Gas lift height adjustment handle | Yes |
| Adjustable seat height from floor: 18 3/4″ – 22 3/4″ | Yes |
| Swivel and five-prong tilt base with rocker tension adjustment knob | Yes |
| Equipped with casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring. | Yes |
| Dimensions | 24.00″W X 27.00″D X 40.00″H |
| Weight | 39.68 lbs |
| Weight | 39.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 24 × 40 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray Skies |
| Style | Transitional |
| Collection | Uph |
Contact Us
"*" indicates required fields