Uph Desk Chair
SKU:
18238
Category: Office Chairs
Tags: Cream, Office Chairs, Riverside Furniture, White Sand
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Constructed of select hardwoods | Yes |
|---|---|
| Upholstered with 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Gas lift height adjustment handle | Yes |
| Adjustable seat height from floor: 19 – 23″ | Yes |
| Swivel and five-prong tilt base with rocker tension adjustment knob | Yes |
| Casters | Yes |
| Dimensions | 23.25″W X 24.25″D X 36.00″H |
| Weight | 41.89 lbs |
| Weight | 41.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 23.25 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Sand |
| Style | Cottage |
| Collection | Maren |
Contact Us
"*" indicates required fields