Uph Desk Chair
SKU:
46238
Category: Office Chairs
Tags: Brown, Office Chairs, Plymouth Brown Oak, Riverside Furniture
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Gas lift height adjustment handle | Yes |
| Adjustable seat height from floor: 19″ – 23″ | Yes |
| Swivel and five-prong tilt base with rocker tension adjustment knob | Yes |
| Equipped with casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring | Yes |
| Upholstered with 100% Linen | Yes |
| Cleaning code: WS | Yes |
| Dimensions | 19.75″W X 25.25″D X 39.00″H |
| Weight | 35.27 lbs |
| Weight | 35.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 19.75 × 39 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Plymouth Brown Oak |
| Style | Transitional |
| Collection | Uph |
Contact Us
"*" indicates required fields