Rustic Glam Trestle Desk
SKU:
1641-10459-LTWD
Category: Desks
Tags: Brown, Desks, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
We’re sure this is the most glamorous work-from-home desk solution you’ll find anywhere. With trestle base with shaped circular end panels, the Rustic Glam Leg Trestle Desk is crafted of Quartered White Oak Veneers and glass with shimmery eglomise accents. The center drop-front drawer accommodates a keyboard, and there are two utility drawers with two dividers in each. One pencil tray and mouse pad can be used in either side drawer. Antique brass knob hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drop-front drawerTwo utility drawers with three dividers in eachOne pencil tray and mouse pad to use in either side drawerKeyboard drawer opening: 25 3/16W x 16 1/2D x 2 3/4Kneehole dimensions: 27 1/4W x 24HEglomise glass accentsFinish: Eglomise gl | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 16.34 |
| Carton Length | 34.06 |
| Carton Weight | 204.26 |
| Carton Width | 69.88 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24.625W x 16.625D x 2.625H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 27 1/4W x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.25W x 19.875D x 2.0625H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Quartered White Oak Veneers and Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 300 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, gouging, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 164.69 |
| Image Role Data | {“1641_10459_464_445_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”1641_10459_LTWD_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1641_10459_LTWD_visitorsside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”16 |
| Weight | 164.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 64 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rustic Glam |
Contact Us
"*" indicates required fields