Brookhaven Executive L Right Return
SKU:
281-10-453
Category: Desks
Tags: Brown, Desks, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Brookhaven Collection is crafted from hardwood solids with cherry veneers. It features a distressed medium clear cherry finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Left Pedestal Desk: Three drawers on steel ball bearing slides include two utility drawers, partitioned storage tray in top utility drawer, three sections in second utility drawer, one file drawer with Pendaflex hanging file system and center drawer with | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 1295.48 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 403.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 79.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 20.375W x 19D x 2.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 24 1/2H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 300 lbs |
| Width | 68.25 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 351 |
| Image Role Data | {“281_10_453_inset2”:[“Detail Image 1″],”HF28110453RSA_10_05”:[“Room Image 1″],”281_10_453_inset1”:[“Room Image 2”]} |
| Weight | 351 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 68.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Contact Us
"*" indicates required fields