Brookhaven Leg Desk
SKU:
281-10-458
Category: Desks
Tags: Brown, Desks, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Vintage and versatile, the 60W-by-30D Brookhaven Leg Desk is perfect to tuck behind a sofa, in a kitchen, extra room or office as a work-at-home solution. With timeless Americana style details like a distressed medium clear cherry finish over Hardwood Solids and Cherry Veneers, fluted legs and a curved stretcher, the Brookhaven Leg Desk says you’ve arrived. The center drawer has a drop-front for use with a keyboard, 2 utility drawers and a power supply.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two utility drawersCenter drawer with drop-front for use with a keyboardPower supplyKeyboard opening: 23 3/8W x 16 1/2D x 2 5/8HKnee space: 47 3/8W x 25 1/2D x 24 1/2HFinish: Distressed medium clear cherry finishDistressed Finished: Scratch antiquing, wor | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 10.00 |
| Carton Length | 37.38 |
| Carton Weight | 115.19 |
| Carton Width | 63.25 |
| Charging USB Ports? | No |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23.375W x 16.5D x 2.625H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 47 3/8W x 25 1/2D x 24 1/2H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.125W x 17.375D x 2.625H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Laptop Surge Protector |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| USB Port Count | 2 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 98.66 |
| Image Role Data | {“281_10_458_inset1”:[“Detail Image 1″],”281_10_458”:[“Room Image 1″],”281_10_458_inset2”:[“Room Image 2″],”281_10_458_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 98.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Contact Us
"*" indicates required fields