Curata Writing Desk
SKU:
1600-10458-DKW
Category: Desks
Tags: Brown, Dark Wood, Desks, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bringing together the rich Midnight finish and soft brushed brass legs, the Curata writing desk offers three drawers including a center drop-front drawer for a keyboard use and two utility drawers. A glass-top inset gives a smooth writing surface.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCenter drawer has drop front for keyboard useTwo utility drawersOne pencil tray and writing slide that can be used in either utility drawerEach utility drawer contains two removable dividersGlass top insetKeyboard space: 24 3/4W x 15 1/2D x 2 | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 15.50 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 233.58 |
| Carton Width | 65.88 |
| Depth | 28.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24.75W x 15.5D x 2.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 62 1/8W x 28 1/8D x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 14.125W x 19.875D x 2.875H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 209 |
| Image Role Data | {“1600_10458_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_10458_DKW_10445_MTL1_300_350036_room”:[“Room Image 1″],”1600_10458_DKW_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_10458_DKW_visit |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 66 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Contact Us
"*" indicates required fields