Curata Bunching Bookcase
SKU:
1600-10445-MTL1
Category: Bookcases
Tags: Bookcases, Gold, Golds, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Minimalist, modern and sleek, the Curata Bunching Bookcase mixes a brushed brass metal silhouette with tinted glass shelves and a brushed brass pull on the single drawer. Three fixed shelves.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 86.75 |
| Carton Length | 17.13 |
| Carton Weight | 173.06 |
| Carton Width | 35.38 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.125W x 11.375D x 3.375H |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 82.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Metal and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 141.1 |
| Image Role Data | {“1600_10445_MTL1_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_10445_MTL1_room”:[“Room Image 1″],”1600_10458_DKW_10445_MTL1_300_350036_room”:[“Room Image 2″],”1600_75202_20860_DKW_10445_MTL1_room”:[“Room |
| Weight | 141.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 32 × 82 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Contact Us
"*" indicates required fields