Westside Fabric Cocktail Ottoman
SKU:
5979-09
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Customizable, Flexsteel, Ottomans & Poufs, White
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Westside cocktail ottoman’s tapered wooden legs and wider scale makes it a perfect complement to the Westside chair and a half, sectional, or conversation sofa.
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 10.20 |
| Carton Weight | 35 lb |
| Product Weight | 35 lb |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
Contact Us
"*" indicates required fields