Holly Fabric Ottoman
SKU:
5118-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Blue, Customizable, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Welt cording frames the soft cushion of the Holly ottoman for a fun, stylish effect and tall, tapered legs add visual height. Combine it with the Holly chair for extended relaxation.
Product Details
| Collection | Holly |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.77 |
| Carton Weight | 24 lb |
| Product Weight | 24 lb |
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
Contact Us
"*" indicates required fields