Vail Fabric Ottoman
SKU:
7305-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Brown, Customizable, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a tall, padded base and welt cording, the Vail ottoman is a perfect match to two of our chair styles. Concealed casters allow you to easily move this piece throughout the room.
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | Casters |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.01 |
| Carton Weight | 31 lb |
| Product Weight | 31 lb |
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 31 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
Contact Us
"*" indicates required fields