Rogers Solid Wood Tall Cabinet – Dark Brown
SKU:
52010928
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Classic Home, Dark Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Rogers Cabinet features rich mango wood with round edges and tempered glass windows. The elegant gold handles add a touch of luxury, making this piece perfect for showcasing your items. Its stylish design blends functionality with sophistication, making it an ideal addition to your living room or hallway.
Product Details
| Overall Dimensions | 39”W x 18”D x 82.25”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood, Tempered Glass |
| Colors | Dark Brown |
| Weight | 200 lbs |
| Casegoods Door Quantity | 2 |
| Casegoods Door Catch Type | Magnetic |
| Casegoods Shelf Type | Fixed |
| Casegoods Number Of Shelves | 3 |
| Adjustable Shelf Quantity | 3 |
| Shelf Interior Dimensions | 37″x15.5″x17″ |
| Shelf Weight Capacity | 100 LBS Per Shelf |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39 × 82.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rogers |
Contact Us
"*" indicates required fields