Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
SKU:
3008-85004
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Gold, Golds, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Indulge your love of graceful curves and shimmery surfaces with this elegant three-drawer Sanctuary Chest, finished in Antique Mirror and Gold, and sure to be a statement piece in your home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 136.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33W x 15.125-17.625D x 7.25H |
| Drawer Handle Finish | Pewter with Black Brush |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods and Silver Leaf |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 119.05 |
| Image Role Data | {“3008_85004Hardware”:[“Detail Image 1″],”3008_85004”:[“Room Image 1″],”3008_85004silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 119.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Contact Us
"*" indicates required fields