Melange Mazarine Credenza
SKU:
628-85152-45
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Blue, Blues, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
A classic credenza silhouette gets a refreshing update in the Mazarine, featuring a serpentine-shaped front, rich dark blue finish over Cherry Veneers and fluted tapered legs. The modern pewter-colored stacked bar pulls add a contemporary flair. One fixed shelf and four self-closing drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained in black, screw heads |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 26.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 256.00 |
| Carton Width | 79.00 |
| Clearance | 6.125 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 23.875W x 13.875D x 5.75H |
| Drawer Handle Finish | Pewter |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 75.00 |
| Weight | 223 |
| Image Role Data | {“628_85152_45_detail”:[“Detail Image 1″],”628_85152_45_room”:[“Room Image 1″],”628_85152_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85152_45_straight_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – St |
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 75 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields