Curata Accent Table
SKU:
1600-50003-MTL
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Black, Blacks, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
An eclectic mix of sophisticated materials creates a curated chic modern look on this versatile accent table, blending an acid-washed, patina-finished brass metal top with a distressed black-finished base.
Product Details
| Carton Height | 27.25 |
|---|---|
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 47.29 |
| Carton Width | 21.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Resin and Brass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 18.00 |
| Wood Distressing Type | Antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 26.9 |
| Image Role Data | {“1600_50003_MTL_room”:[“Room Image 1″],”1600_50003_MTL_80210_55480_MWD_room”:[“Room Image 2″],”1600_50003_MTL_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_50003_MTL_top”:[“Top Silo Image |
| Weight | 26.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Contact Us
"*" indicates required fields