Surfrider Chairside Chest
SKU:
6015-50006-80
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the laid-back California coast, the Surfrider Chairside Chest has a craftsmanship appeal that will add simple elegance to your living space. Features one door with soft-close hinges with one adjustable shelf behind the doors, and one drawer with self-closing drawer guides. Crafted of Pecan Veneers with a Solid-Wood edged top finished in the light natural Driftwood finish with distressing including sandblasting and bleaching.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One door with soft-close hingesOne adjustable shelf behind the doorOne drawer with self-closing drawer guidesFinish: Driftwood: a light, natural finishHardware: Silver colored knob pullsDistressed Finished: Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, r | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 28.75 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 22.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 12W x 12.75D x 2.5H |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 18.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“6015_55443_465_50006_003_80111_52002_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_50006_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_50006_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”], |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 18 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Contact Us
"*" indicates required fields