Melange Savion Chest
SKU:
638-85044
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Dark Wood, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Serene yet regal in its design, the Savion Chest is punctuated by oversized medallion-like hardware and a Far Eastern vibe. Visually enhancing the depth of the finish, subtle white brush strokes are part of the Savion Chest’s unique finish.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Visually enhancing the depth of the finish, subtle white brush strokes are part of the Savion Chest’s unique finish.One adjustable shelf behind two doorsVentilation slotsFinish: Dark wood finish with distressing.Hardware: Medallion-like hardwareDistressed | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 262.57 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Knife marks, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 239.42 |
| Image Role Data | {“638_85044_inset2”:[“Room Image 1″],”5910_805_SQ_638_85044_room”:[“Room Image 2″],”638_85044”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85044_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 239.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields