Living Room La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
SKU:
6960-50007-80
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Rustic, romantic and rooted in authentic American character, the Lockhart Accent Chest exudes style savvy with carved drawer fronts punctuated by a circle motif in the center of the case and the charming medium distressed wood Washoff finish, inspired by antiques found in the Hill Country of Texas. Crafted of Pecky Hickory Veneers, the Lockhart has 3 roomy drawers.
Product Details
| Three drawersCarved drawer frontsFinish: Wash off, a dry, medium wood tone finish with distressing.Distressed Finished: Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning, graver, rasping, hand planing | Yes |
|---|---|
| Finish | Wash off, a dry, medium wood tone finish with distressing. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 119.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 44 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional |
| Collection | La Grange |
Contact Us
"*" indicates required fields