Three Door Console
SKU:
5936-55469-03
Category: Entertainment Stands
Tags: Cream, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a modern art vibe, this Three-Door Console is crafted of Mango Wood with contrasting gray and bone door fronts. The outside of the case is in a rustic light finish, accented by matte zinc metal knobs and iron base. There’s one removable shelf behind each door and a ventilated back panel. Accommodates up to a 70-inch TV.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 185.19 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Wood with Iron and Bone |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 185.19 |
| Image Role Data | {“5936_55469_03_room”:[“Room Image 1″],”5936_55469_03_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5936_55469_03_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5936_55469_03_top”:[“Top |
| Weight | 185.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5936-55 & Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields