Commerce and Market Ferrous Accent Table
SKU:
7228-80210-89
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Browns, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a ribbed design and bronze-colored finish with highs and lows and textured feet, the Ferrous Accent Table has the appearance of a forged metal piece. At 17 inches round, it has a convenient compact footprint.
Product Details
| Carton Height | 28.00 |
|---|---|
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 44.09 |
| Carton Width | 19.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.75 |
| Material Description | Resin |
| Style | Transitional |
| Top Clearance | 22.75 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 16.75W x 16.75D x 2TH |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 17.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 35.27 |
| Image Role Data | {“7228_80210_89_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80210_89_room”:[“Room Image 1″],”SS637_03_070_7228_80210_89_room”:[“Room Image 2″],”CC469_SW_089_7228_80210_89_room”:[“Room Image 3”],”7228_80 |
| Weight | 35.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 24.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields