La Grange Prause Gate Leg Round Table
SKU:
6960-50006-45
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Blues, Gray, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With chic curvy legs and a chunky base, the Prause Gate Leg Table is reminiscent of European antiques brought to this country by immigrants during the time of America’s westward expansion. This character-filled piece is also practical. Put the drop leaves down for a snug fit next to the sofa, but raise them up to use this piece for an extra table top or serving surface. Finished in the dreamy Blue Bonnet, a soft blue accent finish with a rubbed patina and distressing.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 29.00 |
| Carton Length | 15.25 |
| Carton Weight | 36.30 |
| Carton Width | 28.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneer and Solid-Wood Edge Top |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning, graver, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 19.8 |
| Image Role Data | {“6960_50006_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6960_50006_45_room”:[“Room Image 1″],”6960_50006_45_room2”:[“Room Image 2″],”6960_55482_80_80110_89_50006_45_room”:[“Room Image 3”],”6960_50006_45_ |
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Contact Us
"*" indicates required fields