Chapman Drink Table
SKU:
6033-50001-00
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Gray, Hooker Furniture, Silvers
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Organic meets industrial in the Chapman Drink Table combining a hand-hammered forged pewter base in a simple geometric design with a honed silver travertine stone top in a compact footprint, making this piece versatile for a variety of spaces.
Product Details
| Carton Height | 30.25 |
|---|---|
| Carton Length | 11.00 |
| Carton Weight | 22.55 |
| Carton Width | 14.75 |
| Depth | 8.00 |
| Height | 26.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Metal Base with Honed Silver Travertine Stone Top |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 10 lbs |
| Width | 12.00 |
| Weight | 11.77 |
| Image Role Data | {“6033_50001_00_room”:[“Room Image 1″],”6033_80110_113_151_94_50003_94_50001_00_CH7115_001_CH1628_room”:[“Room Image 2″],”6033_50001_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_50001_ |
| Weight | 11.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 12 × 26.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Contact Us
"*" indicates required fields