Albero Solid Wood Tall Cabinet – Kona Brown
SKU:
52010963
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Classic Home, Kona Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the world, Albero collection celebrates design and craftsmanship. Made from solid mango wood, carved by skilled artisans, and offered in two hand-applied finishes, this collection is a timeless work of art, lovingly crafted and built to last. Available in Black and Kona Brown.
Product Details
| Overall Dimensions | 41.5”W x 18”D x 76.5”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Kona Brown |
| Weight | 225 lbs |
| Shelf Interior Dimensions | 39″ x 15.5″ x 17″ |
| Wire Management Holes | 2 |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Storage Configuration | 2 Door |
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41.5 × 76.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Kona Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Albero |
Contact Us
"*" indicates required fields