68in Entertainment Console
SKU:
5560-55468-LTWD
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With the dazzling look of sunbursts in natural stone, this stylish console exudes modern elegance and is TV-ready. The piece is crafted of Mango Solids with a neutral-colored, sandblasted whitewash finish and an interlocking iron base. Measuring 69 ½ inches W by 16 inches D and 35 inches H, this console accommodates up to a 65-inch TV.
Product Details
| Carton Height | 37.50 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 72.50 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mango Solids and Iron |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 189 |
| Image Role Data | {“5560_55468_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5560_55468_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5560_55468_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69.5 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5560-55 & Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields
